+905078602402 ashabturizm38@gmail.com

BOSNA

HERSEK

TURU

UÇAKLI BALKAN TURU

GEZİLECEK YERLER

BOSNA HERSEK

3 GECE 4 GÜNDÜZ

TAM PANSİYON(TÜM YEMEKLER DAHİL)

 

1. GÜN : İSTANBUL – SARAYBOSNA

KAYSERİDEN İSTANBULA ULAŞIM AKABİNDE

Thy ile İstanbul’dan hareket. Saraybosna’ya varış. Havalimanı’nda rehberlerimiz tarafından karşılanma. Başçarşı’ya hareket.

Yolumuzun üzerinde 92-95 yillarinda 43 ay kusatma altinda kalan Saraybosna da ilk vurulan binalardan Huzur evini goruyoruz, savaş zamanı yapılan bombardımanın izleri bulunan Yugolav mimarisi yuksek katli binalari, Avrupa’nın ilk elektrik motorlu tramvay hattı olan ve Saraybosna’yı halen aktif olarak baştan başa dolaşan tramvay hattını,Tito dönemi Yugoslavya Halk Ordusu’na ait ancak günümüzde Saraybosna Üniversitesi Kampüsü olarak kullanılan binaları,Saraybosna şehir müzesini, Parlemento binasını, Dubai li yatırımcılar tarafından yapılan ve bölgenin en büyük AVM’sini göruyoruz ardindan Avusturya macaristan mimarisi ,Saraybosna Kanton Baskanligi ve Evanjalist kilisesini gordukten sonra Başçarşı’ya geciyoruz.

İlk durağımız,1992-1995 yılları arasında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve kurucu devlet baskani Aliya  Izetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu kovaci Sehitligi. Sehitlik ziyaretimizin ardindan ,Başçarşıda yaya turumuza başlıyoruz.iki kısımdan olusan yaya Turumuzun ilk kısmında göreceğimiz yerler:

v  Bosna Hersek ve Saraybosna nın simgelerinden Sebil…

v  Osmanlı döneminden kalmayı başaran tek aktif zanaat sokağı “Kazancıluk Sokak”…

v  Havadzı Durak (Çarşı )Camii…

v  Saraci (Dericiler sokagı)

v  Moriça Han

v  Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in inşa ettirdiği Camii ve Türbesi…

v  Saat Kule…

v  Kurşunlu Medrese(1537 den beri egitime ara vermeyen tek medrese )

v  Gazi Hüsrev Bey Müzesi ve Kütüphanesi…

v  Avrupa’nın ilk umumi tuvaleti…

v  1. Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin Köprüsü…

v  Fatih Sultan Mehmet adına yaptırılan Hünkar Camii…

v  At Meydanı

v  Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Bakır Baba Camii…

v  Ortodoks Kilisesi…

v  Aliya Izetbegoviç Parkı ve parkta sürekli satranç oynayan Saraybosnalılar 

v  Ferhadiye Camii…

v  Ferhadiye Caddesi (Saraybosna’nın İstiklal Caddesi) …

v  Musevi Sinagogu…

v  Katolik Katedral – İsa’nın Kalbi…

v  Yeniceri Hamami

v  Saraybosna Gülleri (Savaş zamanı bir bomba ile besden fazla kişinin hayatını kaybettiği noktalar)…

v  5 Şubat 1994’te “Pazar Yeri Katliamı” olarak anılan ve 68 kişinin hayatını kaybettiği Markale Semt Pazarı…

v  Fırın yeri katliamının yapıldığı nokta…

v  6 Nisan 1945’te Yugoslav ordusu tarafından Almanların işgalindeki Saraybosna’nın kurtarılışı anısına yakılan sönmeyen ateş…

v  Maresal Tito caddesİ 

Yaya turumuzun ilk kısmını bıtırıyoruz ardından öğle yemeğimizi saç altında pişirilen Boşnak böreği ile almak üzere börekçiye gidiyoruz. Yemeğin ardından lokal bir Bosnak kahvesinde cay ve kahve molası ardınan serbest zaman. Serbest zamanın ardından rehberimizin belirleyecegi bir noktada bulusup yaya turumuzun ikinci kısmına devam edıyoruz.turumuzun ikinci kısmında gorecegimiz yerler 

v  Sehrin dogu yakasını korumak icin yaptırılan beyaz tabya

v  Seher-Cehanıja koprusu

v  Kanuni Sultan Suleyman Han ın sadrazamlarından Rustem paşanın yaptırdıgı Bursa Bezistan

v  Inat kuca (inat evi )

v  Avusturya – Macaristan döneminde Hükumet Konağı (Belediye Binası) olarak yaptırılan ve savaş dönemi yakılarak birçok el yazması eserin kül olmasına neden olan Vjecnica (Viyeçnitsa) kütüphanesi… 

Yaya turmuzun ardından,Akşam yemeğimizi Başçarşı’da bulunan yerel restoranımızda meşhur Boşnak köftesi ‘’Çevapi ‘’ ile alıyoruz. Serbest zamanın ardından rehberimizin belirleyeceği saatte konaklamak üzere otelimize hareket. 

2.GÜN: SARAYBOSNA – KONJIC – JABLANICA – MOSTAR – BLAGAJ – POCİTELİ – SARAYBOSNA

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından saat 07:30’de Hersek bölgesinin en büyük ve güzel şehri olan Mostar şehri turunu yapmak üzere otelimizden ayrılıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan küçük beldelerin içinden geçerek ilk durağımız olan Konjic (Konyits, Saraybosna – Konyits 56 km) şehrine varıyoruz. Neretva Nehri kenarına kurulmış 24 bin nüfuslu bu küçük şehirde 2. Dünya Savaşı’nda naziler tarafından kısmı olarak yıkılmış tadilatı TC Karayollarının katkıları ile TİKA tarafından yapılmış 1682 Sultan 4. Mehmet han Köprüsü, Kırık Minareli Camii, aslına uygun restore edilmiş Mini Çarşı göreceğimiz yerler arasındadır. Fotoğraf molamızın ardından yolculuğumuza devam ediyoruz. Neretva nehri kıyısında kısa bir mola verıyoruz,bosnak kahvesi ve Turk cayı ikramımızdır.

İkinci durağımız, Yugoslavya’nın kurucusu Josip Broz Tito’nun mareşal unvanını aldığı savaşın yapıldığı şehir olan Jablanica. (Yablanitsa, Konyits – Yablanitsa 23 km) Aynı zamanda kuzu çevirmesi ile meşhur olan bu şehirde 1943

yılında Tito’nun Alman Nazilere karşı verdiği mücadele sonucu yıktığı köprü ve olayın cereyan ettiği bölgeyi görüyoruz. Ardından Poçitelj’e doğru yola çıkıyoruz.

Poçitelj (Poçitely, Jablanica – Poçitely 76 km) aslına uygun olarak restore edilmiş tipik bir Türk köyüdür. Hırvatistan sınırına 15 kilometre mesafede bulunan ve 1.Stephan (stefan) Tvrtko döneminden beri (1383) ayakta durmayı başarabilmiş bu köyde göreceğimiz yerler: 

v  Nöbet kulesine tırmanış ve muhteşem manzara seyri ( dileyen misafirler )

v  Savaş zamanı Hırvat milisler tarafından kısmı olarak yıkılmıs ve TİKA tarafında tekrar onarılarak hizmete girmiş Haci Ali aga camisi

v  -Sanat galerisi olarak kullanılan Turk Hamam

v  Şişman İbrahim paşa medresesi 

Kısa bir serbest zamanın Ardından Buna nehri kaynağına 5 asır önce kurulmuş Alperenler Tekkesi’ne hareket ediyoruz(Blagaj tekkesi, Poçitely – Blagay tekkesi 24 km).Kaynağına henüz ulaşılamamış ve saniyede 43.000 litreye kadar su çıkan Buna nehrine nazır yerel restoranımızda alabalık menümüz ile öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından Sarı Saltuk Tekkesi olarak da bilinen tekkeyi ziyaret ediyoruz. Tekke içinde yer alan Atik Paşa ve Sarı Saltuk türbelerini ziyaret ediyor ve tipik Anadolu evi şeklinde inşa edilmiş iki katlı bu evde bayanlar mescidi, meydan odası, erkekler için mescit ve zikir odası, hamamcık , halvethane ve mutfak olarak kullanılan odayı görüyoruz.Blagaj da  Buna nehri kıyısında Turk cayı ve Bosnak kahvesi ikramimizdir son olarak Blagaj turumuzda Blagaj tekkesinin kurucusu ve Balkanlarda 12 tekke kurmus olan Sarı Saltuk han Hz. Kabrini ziyaret ediyoruz. Dileyen misafirlerimiz bu essız kaynaktan su icebilir,yerel halkın kucuk tezgahlarının bulundugu bolgede alısverıs yapabilirler,

Daha sonra günün son durağı olan Mostar şehrine hareket ediyoruz. (Blagay – Mostar 12 km) Yolumuzun üzerinde Mostar Havalimanı’nı ve Yugoslavya zamanında havalimanı karşısına yapılan ve uçaklar için sığınak olarak kullanılan askerî hangarları görüyoruz. Bu alan, havalimanının hemen karşısındaki tepeciğin içi oyularak uçakların saklanması için hazırlanmıştır. Mostar’a varışımızla birlikte yaya olarak turumuza başlıyoruz. Turumuz esnasında görülecek yerler: 

v  Nasuh aga camisi ve avlusundaki mezarlık. Bu mezarlığın bir özelliği de savaş esnasında Müslüman Boşnaklar ile birlikte omuz omuza çarpışan Hırvat ve Sırp Mostarlıların da metfun bulunmasıdır.

v  Bölgeye özel nehirden toplanan taşlarla işlenmiş kaldırımlı Mostar çarşısı

v  Koski Mehmet Paşa Camii. Bu cami, köprünün en güzel fotoğrafının çekildiği camidir.

v  Türkiye Cumhuriyeti Mostar Başkonsolosluğu… 

v  Mostar Köprüsü (1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi MimarHayruddin tarafından yapılan ve 1993’te

v  yıkılan ancak 2004 yılında tekrar restore edilen tek kemerli köprüdür.)

v  Tara Kulesi(Toprak) ve Herzegusa (Hersekli) (Bu kuleler, zamanında köprü güvenliğini sağlayan ekiplere mahsusken günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.)

v  Kriva Cuprija (Eğri Köprü)

v  Tabakhane Camii ve Hamamı (Zamanında deri işiyle uğraşan eşrafın diğer camilerdeki cemaate koku olarak rahatsızlık vermemesi adına kendilerine özel yaptırdıkları ve altından sular akan camidir.)

Mostar’da alışveriş ve şehrin tadını çıkarmak için serbest zaman. Daha sonra rehberimizin belirleyeceği saatte buluşup Saraybosna’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan Jablanica kasabasında meşhur kuzu çevirmecilerde akşam yemeğimizi kuzu çevirme menüsü olarak alıyoruz. Ardından Saraybosna’ya hareket… Varışımızla birlikte konaklama otelimizde…

3. GÜN: SARAYBOSNA – TRAVNİK – SARAYBOSNA 

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından saat 09:00’da “Vezirler Şehri” olarak bilinen ve orta Bosna’da yer alan Travnik şehrine hareket. Yol boyunca Karadeniz’i andıran yemyeşil dağların arasından ve yine yol boyunca bizlere eşlik eden Bosna nehri kıyısından yapacağımız yolculuğun ardından Travnik şehrine varış. (Saraybosna – Travnik 90 km) Travnik şehri yaya turumuzda göreceğimiz yerler:

v     Elçi İbrahim Paşa Medresesi.

v     Fatih Sultan Mehmed Han ın 1463 tarihli Ahidnamesinin bir kopyası

v     Plava Voda – Göksu nehri ve kaynağı…

v     Travnik kalesi

v     Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırılan Hunkar camii Kalıntılar ve minaresi

v     Kale muzesi 17 ve 18. Yuzyıl mutfak aletleri,halı dokuma tezgahı,yerel halk kıyafetleri,

v     Hendek sokagı

v     Yeni camii

v      Alaca Cami (Şarena Dzamija ) ve arastası

v     Travnik Çarşısi

v     92 – 95 Savaşı’nda şehit olmuş ilk Türk olan Selami Yurdan’ın kabri

v     Günümüze ulaşmayı başarabilmiş vezirlerin türbeleri

v     Ali aga Camii

v     Saat kulesi

v     Fatih Sultan Mehmet Han zamanında bolgeye gelen ilhami dede ve Recep baba turbeleri

v     Mucahid Sehitliği (Sehidsko Mezarje)

v     İlhami Baba Turbesi

Turumuzun ardından çarşı içerisinde yer alan restoranımızda Travnik’in meşhur köftesinden oluşan menümüzle öğle yemeğimizi alıyor ve Plava Voda kaynağı yanındaki Lutfina Kahva adlı meşhur kafede bol cevizli ev baklavası ve kahve keyfi yapıyoruz.

Saraybosna’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan ve 16 Nisan 1993 yılında çok büyük acılara ev sahipliği yapmış Ahmiçi köyüne uğruyoruz. (Travnik – Ahmiçi 26 km) Ahmiçi köyü camii avlusunda yapılmış olan şehitler anıtı ve yapılan katliamın fotoğraflarının bulunduğu sergi salonunu ziyaret ediyoruz. En küçüğü 3 aylık ve en yaşlısı 82 yaşında öldürülen 116 kişi ve hikâyelerini rehberimizden dinledikten sonra eger musaıtse caminin imamıyla kısa bşr sohbet ettikten sonra Saraybosna’ya hareket. Varışımızla birlikte otelimize geçiyor ve 1 saat kadar dinleniyoruz. Ardından akşam yemeğini almak Turkuaz adlı restorana geçiyoruz. özel menümüzde Boşnak mutfağı spesiyalleri olacaktır. (Begova çorba, Boşnak sahanı, salata, tatlı,cay veya kahve) Yemeğimizin ardından otelimize hareket ve konaklama.

4. GÜN: SARAYBOSNA – İSTANBUL

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından saat 09:00’da otelimizden check out yaparak ayrılıyoruz.  Otelimizin hemen yanında bulunan Zeljeznica (Jelyeznitsa) nehrinin karşı tarafına geçiyor ve zamanının büyükelçilerinin konağı olan meşhur Avusturya – Macaristan otellerinin arasından geçerek faytonlarla büyüleyici bir yoldan 1984 yılı kış olimpiyatlarının yapıldığı İgman dağı eteklerinde Bosna nehrinin kaynağı olan milli park “Vrelo Bosne‘’ya varış.  Kuğuların, yaban ördeklerinin özgürce yaşadığı bu doğal parkta su kaynakları, yeşilin ve mevsimine göre baharın her tonunu görme imkânı buluyoruz. Serbest zamanın ardından otobüsümüz ile 92 – 95 yılları arasında yapılan savaşta Boşnakların en kritik hamlelerinden biri olan ve havalimanının altına kazılan “Umut Tüneli”ni ziyaret ediyoruz. Savaşın seyrini değiştiren ve modern tarihin en uzun kuşatması (43 ay) sayılan Saraybosna kuşatmasını yaran bu tünel ve müzesinde orijinal görüntülerden hazırlanmış 15 dakikalık bir video ile savaşı hissediyoruz.  Fotoğraf galerisi, savaş haritası ve savaş zamanında kullanılan araç gerecin sergilendiği ve rahmetli Aliya İzzet Begovıc ın orjınal uniforması ve Tuneli gecerken kullandıgı tekerlekli sandalyesinin bulundugu bu müzeyi gezdikten sonra Bascarsı ya hareket serbest zaman ve rehberimizin belirleyeceği bir noktada bulusup Aksam yemeginin ardindan havalimanına hareket. Pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından saat  …… da THY tarifeli uçuşu ile İstanbul’a hareket. Yerel saat ile ….. de İstanbul’a varış. Bir baska ASHAB TURİZM organizasyonunda bulusmak dilegiyle… 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

ü  Havalimanı karşılama ve gidiş-dönüş transferleri

ü  Turk Hava Yollari ekonomi sinifi gidis donus ucak bileti

ü  Programda belirtilen gezi ve ziyaretler…

ü  4 veya 5 yildizli otellerde iki kişilik odalarda konaklama

ü  Gezi boyunca kahvalti (otelde acik bufe ), ogle ve aksam yemekleri

ü  Tur boyunca kullanılacak lüx otobüs ve profesyonel şoförlük hizmeti

ü  Profesyonel rehberlik hizmetleri (lisansli rehberlik hizmeti)

ü  Şehir vergileri

ü  Müze ve ören yerleri (Vrelo Bosna, Hayat Tüneli, Travnik Kalesi, Blagaj tekkesi,) 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

ü  Şahsî harcamalar ve otel extralari (otellerde extra ucretlendirme degisiklik gosterebilir )

ü  Yurtdışı çıkış harcı/pulu (Atatürk /Sabiha Gökçen Havalimanı’nda veya Ziraat Bankası’ndan alınır)

ü  Programda belirtilmeyen tur ve transferler

ü  Otel fiyatları, iki kişi üzerinden hesaplanmıştır. Tek kişi kalacak misafirkerimizden fark alınır (3 Gece konaklama için 90 Euro ucret .

TUR ÖNCESİ TAVSİYELER

 • En az 6 ay süreli pasaportunuzu havalimanına gelirken unutmayınız. Tur esnası boyunca yanınızdan ayırmayınız.
 • Uçuşunuzdan minimum 2 saat önce belirtilen havalimanında check in yapmak üzere hazır bulunmanız gerekmektedir.
 • Konaklama yaptığımız otelin check in esnasında otelin kartvizitini almanız tavsiye edilir.
 • Yürüyüşe uygun bir ayakkabı ve akşamların serin veya yağmurlu olma durumuna  karsi bavulunuzda ince bir yağmurluk bulundurmanız iyi olur.
 • Parfüm, kolonya, makas ve tırnak makası gibi kabinde taşınması yasak olan eşyalarınızı bagaj valizinizde bulundurunuz. Kabin bagajınızda yiyecek içecek taşınmamaktadır. Yiyecek olarak satın aldığınız ürünleri de bagaj valizinize koyabilirsiniz.
 • Balkan ülkelerinde Türkiye’de bulunan her ilacı veya muadilini bulamayabilirsiniz. Bu nedenle varsa kullandığınız ilaçları yanınıza aldığınızdan emin olunuz.
 • Tur için yanınızda EURO cinsinden döviz bulundurunuz. TL ve Dolar getirmeniz durumunda döviz burolarindan bozdurabilirsiniz fakat komisyon orani artabilir.
 • Bosna Hersek, TC pasaportlarına vize istememektedir. Başka pasaport kullanacak çifte vatandaş olan misafirlerimizin vize gerekliliğini kontrol etmesi tavsiyedir.
 • Pasaportunuzda en az 3 yaprak (6 sayfa bos olmasi gerekmektedir)
 • İç hat bağlantı uçuşu yapacak olan misafirlerin uçuş saatinden minimum 1 saat önce havalimanınında olması tavsiye edilir.
 • 1 Euro = 1,95536 KM (konvertiblemark ) yapmaktadır. Kur sabit olup döviz büroları % 1 komisyon almaktadır. Dövizinizi havalimanında değil Saraybosna turu esnasında Başçarşı’da bulunan dövizcilerde değiştirmeniz tavsiye edilir.
 • İnternet paketi ve konuşma paketi alacak misafirlerimizin bu işlemlerini yurtdışına çıkmadan en geç havalimanında yapması önerilir.
 • Bosna icin 5 euro karsiliginda yerel hat alinabilir

KESİN KAYIT İÇİN 1 AY KALA SON KAYITLARIN YAPILMASI GEREKMEKTEDİR. TUR ÜCRETİ PEŞİN OLARAK ALINACAKTIR.

KAYSERİ HAREKET 19 NİSAN CUMA GÜNÜ SAAT 19:00’DA

GİDİŞ 20 NISAN (CUMARTESI) 12:15 – 13:05 IST-SJJ TK1023   27 KİŞİ

KONTENJAN

2 VE 3 KİŞİLİK ODA FİYATI   480 EURO
DONUS 23 NISAN (SALI) 14:00 – 16:50  SJJ-IST TK1024
 ASHAB TURİZM A GRUBU SEYAHAT ACENTASI
       YURT İÇİ TURLARLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER
Tura Katılan  Kişiler. Seyahat Süresince 1618 Nolu Yönetmelik Gereği Zorunlu Seyahat Sigortalıdır.
                 Şirketimiz Yeterli Çoğunluk Sağlanamadığı Takdirde Turu Tehir Etme veya İptal  etme Hakkına  Sahiptir.
Grup isteklerine göre Tur Proğramı ve tarihlerinde değişiklik yapılabilir. 
Grup isteklerine göre yurdumuzun her yerine Tur Programı  düzenlenir.
Turlarımızda Kişi Sayısına Göre D2 Belgeli 16 – 19 – 27 –  46  ve 54 Kişilik Klimalı Lüx  Neoplan , Travege , Tourisma , Safir  vb. Lüks araçlar kullanılacaktır.
Kesin rezervasyon yapılabilmesi için Tur Ücretinin 1/3 ü peşin alınır.
0-2 Yaş Ücretsiz.  02-06 Yaş Arası  % 50 indirimlidir. Çocuk İndirimleri iki yetişkin yanında uygulanır  ve Tek bir Çocuk için kullanılır. 07 Yaş dan itibaren tam ücret uygulanır.
Turlarımızda yanımızdan hiç ayıramıyacağınız ilaçlarınız, Şemsiye, Yürüme Ayakkabısı, Mont, Kazak, Polar almanızı tavsiye ederiz. Doğanın eşsiz güzelliklerini resimlemek için Fotoğraf Makinesi, Kamera, Yedek Pil, Şarz Aleti, Yedek Hafıza Kartı Alınması  tavsiye edilir.
Turlarımızda güncelleme ve tarih değişikliklerini web sayfamızdan takip edebilirsiniz.
Kayseri’den hareket yerimiz ve dönüş durağımız “Seyyit Burhanettin Türbesi “ alt kısmı (Kütüphane yanı) . Tura Katılacak kişilerin Özel Araçlarını Kükütüphane yanında bulunan ücretsiz otoparka bırakabilirler.
Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Tüm Müzelerde  bir yıl boyunca  ücretsiz ziyaret imkanı sağlayan” Müze Kart”alınması tavsiye edilir.
Turlarımızda Konaklama 3 Yıldızlı Lüx Otellerde Oda+ Kahvaltı+Akşam Yemeği Şeklinde Yarım Pansiyondur. Liste fiyatımız 2 ve 3 kişilik odalar içindir.Tek kişilik oda taleplerinde oda ücretine  % 50 fiyat farkı eklenir. 
                                                              ASHAB TURİZM  YURT İÇİ TURLARI  REZERVASYONU İÇİN                                                                     
İRTİBAT TELEFONU :  05325659011
E.mail   : a.o.elmaagac@hotmail.com 
HunatMah.NurSok.Sitaş İş Merkezi Kat 2 No:5  (Hunat Camii Yanı)  KAYSERİ
Tel :  (0352) 231 69 11   Fax :231 69 23
ashabturizmkayseri@hotmail.com      www.ashabturizm.com.tr