HES KODU NEDİR ? HES KODU NASIL ALINIR ? 

Covid-19 pandemisine yol açan virüsün yayılmasını önlemek ve yavaşlatmak amacıyla, hastalığa maruz kalmış ya da hastalarla temas etmiş olan ve tura kabul edilmeyecek misafirlerimizin tura katılmadan ve araç başına gelmeden önce bilgilendirilmesini sağlar.

HES kodunuz; Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanarak veya aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve HES kodunuz için geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak edinebileceğiniz, yurt içi turlar ve Türkiye çıkışlı yurt dışı turlar için rezervasyon ve biletleme aşamasında kullanacağınız 10 ya da 12 haneli kodu ifade eder.

Hayat Hayat Eve Sığar programı kapsamında belirlenen kişisel HES kodu tüm yurt içi turlar ve Türkiye çıkışlı yurt dışı turları için bir zorunluluktur. Sağlık bakanlığınca hazırlanan “Kurum ve Kuruluşlara Yönelik Enfeksiyon Kontrol Önlemleri” sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

HES kodu hakkında bilinmesi gerekenler

  • HES kodu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için tüm yurt içi turlarımızda ve Türkiye çıkışlı yurt dışı turlarımızda zorunluluktur.
  • HES kodunuz tüm yurt içi turlarda ve Türkiye çıkışlı yurt dışı turlarda geçerlidir.
  • HES kodları başlayacak olan tura 24 saat kala kontrol edilir ve misafirlerimize turları hakkında bilgilendirme yapılır. Sağlık Bakanlığınca seyahatine onay verilmeyen yolcularımız araçlara kabul edilmeyecektir.
  • HES kodu belirli bir süre boyunca geçerli ya da süresiz olabilir. HES kodunuzun son seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir. Aksi durumda rezervasyonunuz onaylanmayacaktır.
  • Henüz 2. yaş gününe ulaşmamış olan bebek yolcular için HES kodu gerekmemektedir.